• BİLGİ
 • KUMAŞ TERİMLERİ

  KUMAŞ: Boyuna uzanan çözgü iplikleri ile enine atılan atkı ipliklerinden meydana gelen bir tekstil ürünüdür.

  POLYESTER: Petrolün bir türevi olan polietilen teraftalattan, eriyikten elyaf çekme yöntemi ile üretilen sentetik bir elyaftır.

  VİSKON: Kesikli hale getirilmiş rejenere selüloz elyafıdır.

  TENCEL: %100 selüloz olup özel olarak dikilen ağaçlardan elde edilir. Lifleri biolojik olarak tam manasıyla parçalanabilir olup çevreye zararsızdır. ABD ve İngiltere'de üretilmektedir.
  Tencel doğal selülozdan elde edildiğinden vücudun hava almasını sağlar.
  Tencel ürünlerin boyama özellikleri çok iyidir. Boyandığında Tencel'de tok ve tam bir renklilik elde edilir.
  Tencel'de özel bir tuşe elde edilir.(yumuşaklık, tüylülük, soğukluk, şeftali dokusu, buz efekti gibi.

  LYCRA: Esneme özelliği gösteren iplik türüdür.Yüksek uzama ve elastikiyete sahipdir. Bükülme ve aşınmada dayanımının yüksek olması lyra'nın uzun ömürlü olmasını sağlar. Kumaştaki esneklik; kullanımda rahatlık sağlar ve kırışmayı önler.

  DESEN: Çözgü ve atkı sisteminin 90 derece açı oluşturarak belirli düzenlerde kesişmesiyle oluşan dokuya çözgü ve atkı ipliklerini renklendirerek, değişik iplik cinslerinin veya değişik örgü sistemlerinin kullanılmasıyla yapılan yüzeysel tasarımlardır.

  BEZAYAĞI DESEN: En çok kullanılan dokuma örgüsüdür. Dayanıklı ve kolayca tanınabilir özelliği vardır.

  GABARDİN DOKUMA: Dayanıklı, sıkı yapılı kumaşlardır. Dış giyim eşyasında popüler kumaşların yapımında kullanılır.

  SATEN: Bu örgüde düşük germe mukavemetli ve örgünün doğası sebebiyle sürtünmeye dayanıksız kumaşlar oluşur.

  KREP(JORJET): Kumlu bir görüntü elde etmek için kullanılan karışık bir örgüdür.

  YÜN: Yün, koyun, keçi, deve gibi ot yiyen evcil hayvanların vücutlarını örten doğal bir elyaf türüdür. Yün diğer liflerin hiçbirinde aynı ölçüde bulunmayan incelik, uzunluk, elastikiyet ve kıvrım gibi özellikleri yanında, ısıyı iyi tutma, yüksek nem alma kapasitesi, az ıslanırlık ve keçeleşme yeteneği gibi üstün giyim fizyolojisi gösteren ve vücut-çevre ilişkilerini en iyi şekilde ayarlayan değerli bir dokuma ve örme maddesidir.

  ÖRME KUMAŞ: İpliklerin iğneler vasıtasıyla ilmekler haline getirilerek oluşturulan esnek, elastik, dolgun ve yumuşak tekstil yüzeyleridir. Örme kumaşlar örgü yapısını oluşturan ilmeklerin özel şekil bağlantıları nedeni ile elastik yapıya sahiptirler.

  KETEN: Keten (Latince Linum usitatissimum), Ketengiller familyasından keten cinsinin en yaygın türüdür. Haziran-Ağustos ayları arasında ipek gibi, mavimsi veya sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir.
  15-60 cm boylanabilir. Tohumu ve lifi için yetiştirilen doğal ve kültür formu bulunur. Yaprakları sapsız, grimsi-yeşil renkli, dik veya yatık gövde üzerinde sıralanmışlardır. Ketenin kimyasal yapısında; %80 selüloz, %3 pektin, %10 su bulunur.
  Tohumları %40-45 yağ içeririr ve yağ eldesinde kullanılır. Bu yağ, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. "Bezir yağı" olarak bilinen bu yağ boyacılıkta kullanılır. Yağı alınan tohumlar hayvan yemi olarak kullanılır.

  BUKLET: Genellikle kadın mantoları, tayyörleri ve robları için kullanılan fantezi bukleli iplikler kullanılmak suretiyle pürüzlü veya granüle yüzeyli bir kumaş.

  BALIKSIRTI: Balık kılçığı biçiminde birbirine paralel ve çapraz çizgili kumaş deseni.

  EKOSE DESEN: Çözgü ve atkıda iki veya daha fazla renkte ipliğin kullanımıyla oluşturulan kareler veya dikdörtgenlerde renkli desenlerin oluştuğu kumaş deseni. Çoğu kez atkı yönünde ekose deseni hafifçe uzatılır. İplikte veya dokumada çok çeşitli renk kombinasyonları kullanılabilir. Ekose deseni, tüm kumaş türlerinde çok popülerdir; şekilleri ve renkleri modanın taleplerini karşılayacak şekilde uyarlanabilir.

  PAMUK: Pamuk, alüvyonlu ve kuvvetli toprakları sever. Derin sürülmüş ve iyi gübrelenmiş topraklara ekilir. Ekim; sıcak bölgelerde Şubat, soğuk bölgelerde Mart-Nisan aylarında yapılır. Ağustos ve Eylülde hasat edilir. Pamuk için en büyük tehlike yağmurlardır. Yağmurlar, verimin ve kalitenin düşmesine sebep olur.

  KAŞMİR: Hindistan'ın Kaşmir bölgesinde yaşayan ve aynı isimle anılan bir keçi türünün ince ve yumuşak yününden yapılan kumaş türü.Kaşmir yumuşak, yünden hafif ve oldukça sıcak tutucu olduğu için makbuldur.